Voltaire Bilinci - Voltaire ve Rousseau

Ünlü filozoflar Voltaire ve Jean-Jacques Rousseau isimlerini pek çoğumuz duymuştur. Bu yazımda bu iki ünlü filozofun felsefi görüşlerinden ziyade Voltaire'in ''düşünce özgürlüğüne'' yönelik bakış açısına yer veriyorum.

Voltaire Bilinci - Voltaire ve Rousseau
Voltaire Bilinci - Voltaire ve Rousseau

     Asıl adı François Marie Arouet olmakla birlikte daha çok mahlası ile tanınan Voltaire, 1694-1778 yılları arasında yaşamıştır. Voltaire'in en güçlü inançlarından biri ''ifade özgürlüğüdür''. Öyle ki bu inancını hem eserlerine hem de bütün yaşamına yansıtmıştır. Jean-Jacques Rousseau ise 1712-1778 yılları arasında yaşamıştır. 18. yüzyıldan başlayıp günümüze kadar dünyayı büyük ölçüde etkileyen bu iki filozof ve yazar birbirleriyle hiç iyi geçinememiştir. Sürekli tartışmış ve birbirlerini eleştirmişlerdir.

     Rousseau'nun ''Emile'' ve ''Toplum Sözleşmesi'' eserleri, halkı kin ve düşmanlığa açıkça teşvik etmek, dini değerleri küçültmek gibi suçlamalarla karşılaşınca kitapları yasaklandı ve Rousseau Fransa'dan ayrılmak zorunda kaldı. İşte böyle bir zamanda Voltaire, Rousseau'nun yapıtlarını ve görüşlerini hiç beğenmese de Rouseau'yu yanına çağırmış ve çağrı mektubunda şu ifadelere yer vermiştir:

     ''Söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum. Ama onu söyleme hakkınızı sonuna değin savunacağım.''

     Burada Voltaire'in ifade özgürlüğü konusundaki bakış açısına vurgu yaptım. Bir diğer deyişle ''Voltaire'in bilinci'' ni size aktarmak istedim. Demokratik toplumların en temel özelliklerinden biri olması gereken ''ifade özgürlüğü'' ya da bir başka ifadeyle ''ifade özgürlüğüne saygı'' belki de en büyük eksikliklerden biri. Bu konuda söylenebilecek pek çok şey olsa da bu tarz geniş bir konuda asıl düşünceyi yazıp çıkarılabilecek sonuçları sizlere bırakıyorum.

Tepkin Ne?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0