EN İYİ 6 KORSAN DİZİSİ

Korsanlarla ilgili bir dizi mi izlemek istiyorsunuz. Bu liste yardımcı olabilir.

EN İYİ 6 KORSAN DİZİSİ

1- Black Sails (2014–2017) (Kara Yelkenler)

Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Yaş Sınırı: 18+
Yapımcılar: Robert Levine - Jonathan E. Steinberg - STARZ
Bölüm Sayısı: 38
Bölüm Süresi: 56 Dakika

Define Adası adlı romanı duydunuz mu? Robert Louis Stevenson adlı yazarın 1881 yılında yazdığı kurgusal eser. Belki de duymakla kalmayıp okudunuz da. İşte, Kara Yelkenler olarak çevirebileceğimiz Black Sails dizisi, bahsettiğimiz kitaptaki olayların yirmi yıl öncesini anlatıyor.  Yaş sınırından da anlaşılacağı üzere ciddi bir korsan dizisi izlemeyi bekleyebilirsiniz. Dizide Kaptan Charles Vane, Vali Woodes Rogers, Kaptan Jack Rackham (Calico Jack) ve korsan Anne Bonny gibi gerçek tarihi figürler canlandırıldığı gibi Define Adası kitabında bulunan Kaptan Flint ve Long John Silver gibi kurgusal karakterler de var. Dizide Kaptan Flint ve korsanları Nassau/Bahamalar civarında faaliyetlerini yürütüyor. 

 

2- One Piece (1999 - ...) (Tek Parça) 

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera, Komedi, Fantastik, Dram
Yaş Sınırı: 12+ (Ülkelere göre farklılık gösterebiliyor ama ortalama olarak bu yaş aralığı olabilir.)
Yapımcılar: Eiichiro Oda (manga), Toei Animation
Bölüm Sayısı: 1028+ (Hala devam ediyor)
Bölüm Süresi: 24 Dakika

Korsan dizileri gibi ciddi bir listede anime görmeyi beklemiyordunuz belki de. Ama ön yargınızla karar vermeden önce bu anime dizinin geniş bir hayran kitlesi olduğunu bilin. 

Gold Roger adlı bir korsan elde ettiği servet, ün ve güç sayesinde Korsan Kralı olmayı başardı. Sonunda yakalandığında ibret olsun diye doğduğu adaya geri götürülüp halkın önünde idam edilmesine karar verildi. İdamından hemen önce, kalabalıktan biri bağırdı, Korsan Kralının sahip olduğu eşsiz hazinesini ne yaptığını soruyordu. Gold Roger idam edilmek üzere olmasına rağmen meydanda toplanan onca insana baktı, bir kahkaha attı ve cevapladı: ''Hazinem mi? İsterseniz sizin olabilir. Arayın! Bu dünyanın sunabileceği her şeyi orada bıraktım.'' Bu sözler Korsanlığın Altın Çağını başlattı. Korsan Kralın hazinesi One Piece' i bulmak için sayısız insan denizlere açıldı. Monkey D. Luffy adlı baş karakterimiz de One Piece' in peşine düşmüş sayısız korsandan biri. Luffy, One Piece' in peşinde adadan adaya maceraya atılırken bir yandan tayfasını toplar ve yeni korsan kralı olmak için mücadele eder. Binden fazla bölümü olan bu büyük maceranın size sunacağı çok şey var. Eğlenceli ve komik macerasının yanında pek çok felsefi düşünce de içeriyor. Yoldaşlık kavramı en öne çıkanı. Bunun yanında ırkçılık, kölelik, özgürlük, iyilik ve kötülük, savaş, adalet, güç ve daha fazlası üzerine pek çok düşünceye de sahip. Karakterlerden birinin savaş meydanında dile getirdiği şu düşünceler örnek verilebilir mesela: ''Korsanlar kötü mü? Denizciler iyi mi? Bu bakış açısı pek çok kez değişti. Barışın ne demek olduğunu bilmeyen bir çocukla savaşın ne olduğunu bilmeyen bir çocuğun değer yargıları çok farklıdır. Zirvede bulunanlar, güç sahibi olanlar neyin kötü neyin iyi olduğunu belirler. Adalet mi kazanacak dediniz? Tabi ki öyle olacak. Çünkü kazanan adaletin kendisi olacak.'' (Gold Roger' ın söyledikleri ve bu cümleler aşağı yukarı çeviriler. Bazı kelime hataları olabilir.)

 

3- One Piece (Live Action-Dizi Uyarlaması) (2023-...)

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi 
Yaş Sınırı: Tv-14 (14 yaş altında izleyecekler için velilerin dikkatli olması tavsiye edilir)
Yapımcılar: Steven Maeda - Matt Owens 
Bölüm Sayısı:
Bölüm Süresi: 1 Saat

2023 de yayınlanan One Piece dizisi, ''En İyi 6 Korsan Dizisi'' adlı bu listenin ikinci sırasında bulunan One Piece adlı animenin canlı çekim dizi uyarlaması. 

Bu dizi, manga ve animedeki olayları, karakterleri, dünya düzenini temel olarak takip etse de birebir çekilmiş değil. Olaylarda, karakterlerde değişiklikler var ki bu oldukça doğal. Zaten dizinin amacı da One Piece'i birebir yansıtmak değil. Amaç, manga ve animeyi, çok daha farklı şartlar altında çekilen bir diziye uyarlamak ve One Piece'i hakkını vererek kendince temsil etmekti. Sonuç ise oldukça başarılı. 

Korsanlar Kralı Gold Roger'ın idam sehpasında söylediği sözlerle dünya Büyük Korsan Çağını yaşamaya başlar. Dünyanın dört bir köşesindeki denizden sayısız korsan Gold Roger'ın saklı hazinesi olan One Piece'i bulmak için Grand Line adlı çok tehlikeli bir denize doğru yol alır. Bu hazine arayışında ise masum halka terör estirmekten geri kalmazlar. Korsanların bu kural tanımazlığı ve acımasızlığının karşısında ise Denizciler durur. Ancak hayallerinin peşinde, doğru bildiklerinin peşinde denize açılan bir kesim de vardır. Bu korsanlardan biri olan Monkey D. Luffy'de Gold Roger'ın gizli hazinesi One Piece'i bularak yeni Korsanlar Kralı olmak için denize açılır. Maceraları sırasında topladığı güvenilir tayfasıyla birlikte hayallerinin peşinde koşabilecek özgürlüğe sahip olmak için mücadele ederler.  

 

4- Our Flag Means Death (2022-...) (Bayrağımız Ölüm Demektir)

Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi, Komedi
Yaş Sınırı: 16+ (Farklı ülkelerde 13+ ile 18+ arasında belirlenmiş olsa da yaklaşık 16+ diyebiliriz.)
Yapımcılar: David Jenkins - HBO Max
Bölüm Sayısı: 10
Bölüm Süresi: 30 Dakika

Gerçek bir karakterin yaşamından uyarlanmış bir dizi var karşınızda. Barbados' lu (Karayip Denizinde, Venezuela' nın kuzey doğusunda bulunan bir ada) zengin bir İngiliz ailenin çocuğu olarak doğan Stede Bonnet, babasının ölümünden sonra ailesinin hatrı sayılır servetine sahip olur. Pek çok kişinin ancak rüyalarında görebileceği zengin ve rahat bir yaşamı olan Stede Bonnet, buna rağmen, hiç beklenmedik şekilde korsan olmaya karar verir. Revenge adlı korsan gemisinin kaptanı olarak tayfasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kıyısı boyunca korsanlık yapar. Maceraları sırasında meşhur korsan kaptanı Karasakal ile de karşılaşır tabi. Bu bilgiler hem dizinin baş karakteri Stede Bonnet hakkında hem de Centilmen Korsan olarak bilinen gerçek korsan Stede Bonnet hakkında. Bunca ciddi bilgiye bakarak ciddi, karanlık bir dizi beklemeyin ama. Komedi türünden bekleneceği gibi hafif, eğlenceli bir dizi. Hatta iyi bir dizi olduğu dahi söylenebilir. Ama son iki bölüm hariç! Diziyle ilgili bir inceleme yazısı dahi yazmayı planladığım halde, son iki bölümdeki dizinin o ana kadar ki akışı ve karakter gelişimini hiçe sayan ve dizinin sonuyla ilgili beklentileri boşa çıkaran gelişmeler nedeniyle bundan vezgeçtim. Bu gelişmelere belki tarihi gerçekler dersiniz belki modern bakış açısı belki de izleyicisini ters köşe yapmayı amaçlamış diyebilirsiniz. Bense, eklenmek istenen bazı düşüncüler için dizinin o ana kadar ki gelişimini, fikirlerini bir kenara atıp dizinin sonunu iyi bağlayamayan kötü yazarlık derim. 

İkinci sezonu ekim ayında çıkacak. 

 

5- The Lost Pirate Kingdom (2021) (Kayıp Korsan Krallığı)

Tür: Belgesel, Macera, Dram, Tarih
Yaş Sınırı: 18+
Yapımcılar: World Media Rights Productions - Netflix
Bölüm Sayısı: 6
Bölüm Süresi: 43 Dakika

Gerçek Karayip korsanlarını anlatan bu belgesel dizide korsanlığın altın çağının meşhur karakterlerini görüp tarihi bilgiler alabilirsiniz. Karayip korsanları çalar, yağmalar, öldürürken bir yandan da  Bahamalar' da eşitlikçi bir korsan cumhuriyeti kurarlar. Resmi bir cumhuriyet olmasa da yaklaşık on bir yıllık bu yönetim korsanların kendi kurallarına göre işler. 

 

6- Crossbones (2014) (Çapraz Kemikler ve Kafatası)

Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Yaş Sınırı: (Genel izleyici kitlesi sanırım.)
Yapımcılar: Neil Cross - James V. Hart - Amanda Welles
Bölüm Sayısı: 9
Bölüm Süresi: 1 Saat

Efsanevi korsan kaptanı Karasakal' ı merkezine alan bir dizi bu. Korsanlığın Altın Çağında hırsızların, kanunsuzların ve korsanların yaşadığı Bahamalar' ın New Providence adasını yöneten Karasakal' ı öldürmesi için bir suikastçi gönderilir. Gerçek olaylardan esinlenilmemiş anladığım kadarıyla. Karasakal yaşarken, bir adayı ele geçirip kendi korsan kurallarına göre, eşitlikçi bir şekilde yönetmeyi planlıyormuş. Ama öldürülmesinden sonra bu planları hiç gerçekleşmedi tabi. Bu dizi ise; ölmeseydi ve planladığı gibi bir adanın yönetimini ele alsaydı nasıl olurdu sorusunu cevaplıyor.

 

EN İYİ 20 KORSAN FİLMİ listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.imdb.com/  
https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 

Tepkin Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow