Acil Durum Numaraları ve Diğer Önemli Numaralar

Günlük yaşantımızda pek çoğumuz acil bir durumla karşılaşabilir veya yetkililere ulaşma gereği duyabiliriz. Bu gibi haller için...

Acil Durum Numaraları ve Diğer Önemli Numaralar

ACİL DURUM NUMARALARI (Acil durumlarda aranabilecek bu numaralar ücretsizdir. Önemle belirtmek gerekir ki bu numaralar kimi zaman insanların hayatını kurtarıyor. Bu yüzden gereksiz yere bu numaraları arayıp hatları meşgul etmeyin.)

112--------------------------------------------------------------Acil Çağrı Merkezi (Ambulans, polis, jandarma, sahil güvenlik, itfaiye, orman yangını ihbarı gibi pek çok acil durum birimine tek numarayla, ‘’112’’ yi arayarak ulaşabilirsiniz. AB ile uyum süreci kapsamında İçişleri Bakanlığı acil çağrı numaralarını tek numara olarak ‘’112’’ de birleştirdi. Üç haneli numaraların çokluğu nedeniyle etkili bir biçimde ilgili birime ulaşmak zor olduğu için Acil Çağrı Merkezleri kurulmuştur. Acil durumda bu numarayı aramanız halinde, durumun niteliğine uygun birim veya birimler doğrudan olaya dahil edilecektir. Avrupa’da acil durumlarda kullanılan numara da ‘’112’’ olduğu için yabancılar da bu numarayı kullanabilirler.)

110--------------------------------------------------------------İtfaiye

114--------------------------------------------------------------Ulusal Zehir Danışma Merkezi(UZEM) (Kimyasal maddelerden kaynaklanan zehirlenmeler, bitkisel ürün zehirlenmeleri, hayvan ısırık veya sokmalarından kaynaklanan zehirlenmeler gibi çok çeşitli durumlarda ‘’114’’ danışmanlık hizmeti vermektedir. Zehirlenme olayı ile karşılaşan vatandaşların yanı sıra doktorlar da Zehir Danışma Merkezi’ ni ‘’114’’ üzerinden arayarak bilgi isteyebiliyor. Zehirlenme halinde yapılması gereken ilk yardım hayati önem taşıyabilir. Acil durumlarda arayarak zehrin neden olabileceği durumları öğrenip buna karşı tedbirleri öğrenebilirsiniz ve alanında uzman görevli personelin yönlendirmesiyle hareket edebilirsiniz. Hattın ücretli veya ücretsiz olduğu konusunda kesin bir bilgim yok.)

122--------------------------------------------------------------Afet ve Acil Durum(AFAD) Çağrı Merkezi (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kapsamında hizmet veren bir acil durum çağrı merkezi. Deprem, sel, çığ, heyelan, afet derecesinde yangın gibi acil durumlarda ‘’122’’ yi arayarak bölgenizde bulunan AFAD birimlerinden acil yardım isteyebilirsiniz.)

136--------------------------------------------------------------Kaçakçılık (Gümrük Muhafaza) İhbar Hattı (Kara, hava veya deniz yoluyla yapılan her türlü kaçakçılığı ‘’136’’ ihbar hattından bildirebilirsiniz. Gümrük Muhafaza’ ya yapacağınız ihbarla kaçakçılara ve kaçakçılığa duyarsız kalmayıp ülkenin gelişmesine katkı sağlarsınız. Ücretsiz bir hat olduğunu da belirtmekte fayda var.)

140--------------------------------------------------------------Terör İhbar Hattı (Bir yerde, bir şeyde, birinde terörist faaliyet şüphesi uyandıran bir gariplik varsa görmezden gelmeyerek ‘’140’’ a bildirebilirsiniz. Mevcut ihbar yollarına ek olarak getirilen ‘’Alo 140 Terör İhbar Hattı’’, terörle mücadele çerçevesinde yapılacak ihbarlara ilişkin iş ve işlemlerin gizlilik kuralları içerisinde daha etkin ve hızlı yürütülebilmesi amacıyla kurulmuştur.)

151--------------------------------------------------------------Fener Arıza İhbar Hattı (Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan hat. Deniz fenerlerinde gördüğünüz arızaları bildirebilirsiniz.)

155--------------------------------------------------------------Polis İmdat (Suç işleneceğine yönelik bir şüpheniz varsa bu suçun önlenmesi, işlenen bir suç sonucu şüphelinin yakalanması ve mağduriyet yaşayan vatandaşın bu mağduriyetinin giderilmesi için ‘’155’’ numarasıyla polise ulaşabilirsiniz.154 Alo Trafik numarası 2005 yılında iptal edildi ve trafikle ilgili durumların ihbarı 155 Polis İmdat kapsamına alındı. Acil durum numaralarını azaltarak daha etkili bir hizmet verilebilmesi için bu iki numara ‘’155’’ kapsamında birleştirildi. Bu yüzden trafik kazaları ve kural ihlali gibi durumları da bu numaradan bildirebilirsiniz.)

156--------------------------------------------------------------Jandarma İmdat (Bir suç işleneceğinden şüpheleniyorsanız, işlenen bir suça tanık olduysanız, can veya mal güvenliğiniz tehlikedeyse; ihbar, şikayet ve yardım taleplerinizi ‘’156’’ yı arayarak Jandarmaya iletebilirsiniz. Cep telefonu veya sabit telefon ile ‘’156’’ yı tuşladığınızda bulunduğunuz ilin Jandarma birimine ulaşırsınız. Bulunduğunuz ilden başka bir ilin Jandarma birimine ulaşmak için 0(İl kodu) 156 00 00 numarasını arayabilirsiniz.)

157--------------------------------------------------------------Yabancılar İletişim Merkezi – İnsan Ticareti Mağdurları Yardım ve İhbar Hattı (Yabancılar bu numarayı arayarak ikamet, vize, uluslararası koruma, geçici koruma gibi sorularına cevap bulabilirler. Ayrıca İnsan Ticareti Mağdurlarına yönelik ihbar ve yardım hattıdır. İnsan ticareti olaylarını şikayet edebilir, bu nedenle mağdur olanların durumunu bildirebilirsiniz. Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Farsça dillerinde hizmet veriliyor.)

158--------------------------------------------------------------Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı (Denizde tehlikede olanlarla ilgili yardım talepleri, denizde gerçekleşen her türlü kaçakçılık, denizi kirleten ger türlü davranış, yasa dışı su ürünleri avcılığı ve dalış, kıyılardan ülkemize yasa dışı giriş ve çıkışlar, denizlerde olan her türlü terörist eylemler için ‘’158’’ e ihbar veya bildirimde bulunabilirsiniz.)

159--------------------------------------------------------------Yol Danışma-Karayolları Hattı (Karayolunda seyahat eden sürücülerin veya seyahatten önce kullanacağı yol güzergahı ile ilgili bütün soru ve sorunları hakkında bilgi ve yardım alabileceği ücretsiz bir hat. Yol güzergahını belirlemek, yol güzergahının açık olup olmadığı, yolda çalışma olup olmadığı, yolun fiziki yapısı hakkında bilgi alıp yolda karşılaştığınız herhangi bir olumsuzluğu veya problemi de bu hat üzerinden bildirebilirsiniz. Ayrıca yolda meydana gelen kazaları bildirerek gerekli ekiplerin bölgeye ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.)

161--------------------------------------------------------------Otoyol Acil Yardım Hattı (Otoyollarda arıza gibi sebeplerle mahsur kalanlar bu numaradan yardım isteyebilir.)

177--------------------------------------------------------------Orman Yangını İhbar Hattı (Orman yangını halinde bu hattı arayabilirsiniz. Ayrıca yangının yanı sıra ormanlık alanlardaki kaçak kesimler, kaçak yapılaşmalar ve ormanlık alanlara karşı yapılan diğer tacizler için de bu hattan ihbar ve bildirimde bulunabilirsiniz.)

183--------------------------------------------------------------Sosyal Destek Hattı-Kadın ve Sosyal Hizmetler (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi kapsamında hizmet veren ücretsiz bir hat. Aile, kadın, çocuk, yaşlı, engelli, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler hakkında bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti veren hattır. Toplumda sıkça karşılaşılabilen ihmal, istismar ve şiddet vakalarının yanı sıra töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi amacıyla yardım isteyebilir ve ihbarda bulunabilirsiniz. İçinde bulunulan durumun aciliyetine göre ilgili bölgenin acil müdahale ekibine veya kolluk kuvveti olan polis veya jandarmaya bildirim yapılır. Duyma engeli olan ve bu yüzden telefon konuşması yapamayacak vatandaşlar, 3G uyumlu bir telefonla, hafta içi 08:00-24:00 saatleri arasında, hafta sonu 08:00-17:00 saatleri arasında, 0549 381 0 183 numarasını arayarak işaret dili bilen ilgili personelle görüşebilirler.)

DİĞER NUMARALAR

144--------------------------------------------------------------Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Hattı (Bu hat aracılığıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen şartlı sağlık ve eğitim yardımları, gıda yardımı, kömür yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, doğum yardımı, barınma yardımı gibi yardımlar hakkında bilgi alabilir; talep, öneri ve şikayetlerinizi iletip yaptığınız yardım başvurusunun sonucunu öğrenebilirsiniz. 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen aylıklarla ilgili olarak da bu hattı arayabilirsiniz. Aramanız sonucunda duruma göre görevli memur sizi ilgili il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirecektir. Ücretsiz bir hat olarak hizmet veren ‘’Alo 144’’ te gelen çağrıya göre Kürtçe veya Arapça dillerinde de hizmet verilmekte. İşitme ve konuşma engeli nedeniyle telefon görüşmesi yapamayacak vatandaşlar için 0549 441 2 144 nolu telefonda işaret dili bilen personelle görüntülü konuşma yapılabilir. Özellikle işitme ve konuşma engeli olan vatandaşlar, tüm cep telefonu operatörlerinden; ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve taleplerini içeren bir mesaj (sms) yazarak ‘’144’’ numarasına ücretsiz gönderebilirler.)

153--------------------------------------------------------------Belediye-Zabıta Çağrı Merkezi (‘’153’’ ü arayarak o il sınırları içinde sorumlu olan büyükşehir belediyesinin ilgili personeline ulaşabilirsiniz. Ücretsiz bir hat olarak vatandaşlara hizmet vermekte.)

160--------------------------------------------------------------E-Devlet Danışma Hattı (Ücretsiz bir hat olan ‘’160’’ sayesinde e-devlet sistemi ile ilgili olan istek ve şikayetlerinizi bildirebilir, sistemde karşılaştığınız sorunlar hakkında yardım alabilir ve hizmetlerin nasıl kullanılacağına yönelik sorularınıza cevap arayabilirsiniz.)

168--------------------------------------------------------------Kızılay Bağış ve Danışma Hattı (‘’168’’ ücretsiz bir hat. Bu numarayı arayarak kredi kartınızla istediğiniz faaliyet ve kampanyalara destek verebilirsiniz. Ayrıca öneri, şikayet ve isteklerinizi de Kızılay’a bildirip en kısa sürede cevabınızı alabilirsiniz.)

170--------------------------------------------------------------Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi (Vatandaşlara sosyal hakları, iş kanunu ve yasal prosedürler hakkında bilgilendirme yapan bir hattır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında hizmet vermekte ve Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu kapsamında sorulan sorulara cevap verilmektedir. Bu kurumların mevzuatlarıyla ilgili her türlü bilgiyi arayarak öğrenebilirsiniz. Örneğin; işyeri tarafından ödenmeyen normal veya fazla mesai ücretleri ile ilgili şikayetlerinizi, kayıt dışı istihdam, anlaşmalı boşanma şikayetlerini bildirebilir; rapor ücretinizin ne zaman ödeneceğini veya emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; ‘’170’’ i aradığınızda adınıza bir başvuru oluşturulduğu için yanınızda kimliğinizi ve gerekli diğer bilgileri bulundurmanız işleminizin en kısa sürede sonuca kavuşması için gerekli. Başvurunuz anında çözüme kavuşturulamadı ise başvurunun durumunu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Bu hattın ücretli olup olmadığı konusunda resmi internet sitesinde bilgi bulunmasa da sabit hatlar ücret tarifesine göre ücretlendirildiği görülmüştür.)

171--------------------------------------------------------------Sigara Bırakma Danışma Hattı (Sigara bağımlılığınızdan kurtulmak istiyorsanız ‘’171’’ i arayarak konunun uzmanı olan kişilerden destek alabilirsiniz. Böylece çok daha rahat bir şekilde sigaradan kurtulabilirsiniz.)

174--------------------------------------------------------------Gıda Hattı (Tüketicilerin yani mesleki veya ticari amaç gütmeyen kişilerin, gıda güvenilirliği hakkında ihbar ve şikayetlerini iletebilecekleri bir hat. Satın aldığınız bir gıda hakkında yaptığınız şikayetler Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın ilgili il veya ilçedeki memurları tarafından incelenmektedir. Başvuru yaparken, şikayette bulunacağınız işletmenin adını, adresini ve ürün bilgilerini vermeniz gerekiyor. Hattın gereksiz kullanımının önüne geçebilmek için ücrete tabi bir hattır. alo174@tarim.gov.tr e-posta adresinden ücretsiz olarak da başvurabilirsiniz. Ayrıca, işitme engelli vatandaşlar için http://www.alo174.gov.tr/ adresinden görüntülü görüşme imkanı da var.)

175--------------------------------------------------------------Tüketici Danışma Hattı (Ticaret Bakanlığı’ na bağlı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bu hat, tüketicilerin karşılaştıkları sorunların çözümü amacıyla kurulmuştur. Tüketici uyuşmazlıklarının çözümü için başvurulması gereken makamlar da bu hat aranarak öğrenilebilir. Ayrıca, tüketiciler bu hat aracılığıyla insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından risk taşıyan ürünleri ve firmaları ihbar edebilir, sorularıyla ilgili bilgi alabilirler. Ürünlerde yapılan haksız, fahiş fiyat artışlarını da ‘’175’’ i arayarak ihbar edebilirsiniz. ‘’Peki, kimler tüketici?’’ diye soracak olursanız; ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden herkes tüketicidir. Aldığınız mal veya hizmetten memnun değilseniz arayabilirsiniz.)

176--------------------------------------------------------------Kültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi – Turizm İhbar ve Şikayet Hattı (Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra vatandaşlar da bu numara üzerinden bakanlığa ulaşıp bakanlıkla ilgili her türlü öneri ve şikayetlerini iletebilecekleri gibi bilgi de isteyebilirler. Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça dil seçenekleri olan iletişim merkezine yaşadığınız anlık sorunları iletebileceğiniz gibi ülkemizle ilgili turizm amaçlı bilgi de alabilirsiniz. Yerli veya yabancı turistik faaliyet sırasında rahatsız edici gürültü gibi şikayetleri de bildirebilirsiniz.)

181--------------------------------------------------------------Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro Çağrı Merkezi (Çevre, kentsel dönüşüm, tapu ve kadastro konularında bilgi alıp, ihbar ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca Tapu ve Kadastro Müdürlükleri için randevu da alabileceğiniz bir çağrı merkezi.)

182--------------------------------------------------------------Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) (Bu numarayı arayarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden veya aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. ‘’182’’ numarasına ek olarak internet üzerinden veya MHRS mobil uygulamasından da randevu alabilirsiniz.)

184--------------------------------------------------------------Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) – Sigara İhbar Hattı (Kapalı alanda sigara içme yasağına aykırı davranıldığını gördüğünüzde ‘’184’’ ü arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bu numarayı arayarak sağlık sisteminin işleyişi hakkında bilgi alabilir; sağlık sistemine yönelik talep, teşekkür, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Ücretli bir hat olduğuna yönelik internet üzerinde bilgi bulunuyor.)

188--------------------------------------------------------------Ambulans ve Cenaze Hattı (Kesin bir bilgim olmasa da bu hat üzerinden verilen hizmetler illere göre değişiklik gösteriyor sanırım. Ankara da ‘’188’’ hattı, özellikle başı sıkışan, dar gelirli ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin başvurduğu bir hat. Hamile kadınlar, yatalak hastalar ve diyaliz hastaları bu hattı arayarak ücretsiz ambulans isteyebiliyorlar. Ayrıca bu hat üzerinden cenaze ile ilgili hizmet ve yardımlardan da faydalanılabilir. Ücretli bir hat olduğunu da belirtmek gerekir.)

191--------------------------------------------------------------Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı (Uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek alabileceğiniz bir hat. Bu numarayı arayarak uyuşturucu hakkında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca sorununuza uygun olarak gerekli yönlendirmeler de yapılmakta. Daha ayrıntılı bilgiye şu adres üzerinden ulaşabilirsiniz: https://alo191uyusturucuilemucadele.saglik.gov.tr/ )

199--------------------------------------------------------------Vatandaş Etkileşim Merkezi-Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ nün hizmet verdiği hat. Yeni kimlik kartı için danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir hat olarak hizmet vermekte. Yeni kimlik kartınızı çıkarmak için randevu alabilir, adresinize gönderilmek üzere yola çıkan kimliğinizi takip edebilir, yeni kimlik kartınızın kullanımında karşılaştığınız soru ve sorunlar için danışmanlık alabilir, kaybolan veya çalınan kimlik kartınızı bu hat üzerinden bildirebilirsiniz. Ayrıca kimlik kartına bağlı olan bazı resmi işlemler (doğum, ölüm, evlenme, vatandaşlığın kazanılması, kaybedilmesi ve birden çok vatandaşlık) için bilgi talep edebileceğiniz gibi bu işlemlerin ilk başvurusunu da ‘’199’’ u arayarak yapabilirsiniz. Burada yazmayan bazı nüfus müdürlüğü işlemlerini de yapabilirsiniz. Bu hat, normal tarifeye göre ücretlendiriliyor. Yani bu hattı aradığınızda ek bir ücret ödemezsiniz.)

Önemli Not: Numaraların hala aktif olarak kullanılıp kullanılmadığı veya bu numaraların kullanım alanları konusunda yanlış bilgi vermiş olabileceğim gibi eksik bilgiler de olabilir. Ayrıca numaraların önemine göre farklı GSM şirketleri numaraları ücretli, ücretsiz veya farklı bir ücret üzerinden belirleyebilmektedir. Burada yer alan bilgileri internetten derleme şeklinde yazdığımı göz önünde tutun ve eklemek veya düzeltmek istediğiniz hususları bana bildirin.

Tepkin Ne?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
1
sad
0
wow
1