BTS - K-Pop Müzik Grubu (Güney Kore)

K-Pop müziğinin en önde gelen temsilcilerinden olan BTS grubu hakkında...

BTS - K-Pop Müzik Grubu (Güney Kore)

Bu içerikte şu konulara cevap bulabilirsiniz: BTS ne demek, BTS üyeleri, BTS çıkış tarihi, BTS nereli, BTS açılımı, BTS ayrıldı mı, BTS anlamı, BTS askerlik, BTS çıkış şarkısı, BTS çeviri, BTS dağıldı mı, BTS grubu dağıldı mı, BTS hakkında bilgiler, BTS hangi ülkede, BTS hangi yılda kuruldu, BTS isimleri, BTS ilk şarkısı, BTS kaç kişi, BTS lideri, BTS army, meaning of bts, members of bts...

 

BTS, Güney Kore pop müziği olan K-Pop'un önde gelen temsilcilerinden biridir. BTS grubu yedi erkek üyeden oluşur. "Bangtan Sonyeondan" teriminin kısaltması olan BTS, İngilizce'ye "Bulletproof Boy Scouts", Türkçe'ye ''Kurşun Geçirmez Genç İzciler'' olarak çevrilebilir. Ayrıca, Bangtan Boys olarak da bilinirler.

Üyelerden J-Hope'a göre grubun ismi, gençler üzerine kurşun gibi yağan basma kalıp yargıları, eleştirileri ve beklentileri engelleme isteğini simgeliyor. BTS grubunun 2017'de yaptığı açıklamaya göre; grubun adı ''Beyond the Scene'' anlamına da gelecektir. Bu isim ile anlatılmak istenen, grubun müziğinin sadece sahne ve müzik videosu ile sınırlı kalmayıp, hayranlarla kurdukları bağlantıyı ve sahnenin ötesine geçen etkilerini ifade etmektir.  

BTS grubu, Big Hit Entertainment adlı müzik şirketinin düzenlediği bir dizi yetenek avı ile seçmelere katılan üyeler arasından seçilerek kuruldu. Şirket bünyesinde halihazırda stajyer olarak bulunan üyelerle yetenek avında seçilen üyelerin bir araya gelmesiyle grup kurma süreci sona erdi. Grubun kurulmasıyla BTS üyeleri birlikte eğitimden geçtiler. Dans, rap, vokal ve sahne performansı gibi becerilerini geliştirdiler.

Bu hazırlık sürecinin ardından, 2013 yılında resmi olarak BTS adı altında müzik dünyasına adım attılar ve 12 Haziran 2013 tarihinde single albümleri "2 Cool 4 Skool" ile çıkış yaptılar. Bu tarihten itibaren BTS, hızla uluslararası alanda tanınan ve popüler olan bir müzik grubu haline geldi.

BTS, yedi üyeden oluşan bir erkek idol grubudur. Üyeler:

1. Jin (진) - Vokal
2. Suga (슈가) - Rapçi
3. J-Hope (제이홉) - Rapçi
4. RM - Lider, Rapçi
5. Jimin (지민) - Vokal
6. V (뷔) - Vokal
7. Jungkook (정국) - Vokal

K-Pop'un temsilcilerinden olan BTS, müziklerini birçok farklı türde ve dilden yaparak küresel bir hayran kitlesi kazanmıştır. "ARMY" olarak adlandırılan tutkulu bir hayran kitlesi vardır. Genellikle hip-hop, R&B ve pop türlerini kullanırlar. Ancak kariyerleri boyunca birçok farklı müzik tarzını denemişlerdir.

Grubun başarısı; içten ve samimi şarkı sözleri, enerjik performansları ve hayranlarla kurdukları güçlü bağdan kaynaklanır. BTS, depresyon, gençlik sorunları, toplumsal baskı ve kendini keşfetme gibi konuları ele alan şarkıları ile tanınır. Sosyal sorunlara duyarlılıkları ve mesajları, onları küresel bir gençlik ikonu haline getirmiştir. 

(BTS üyeleri Beyaz Saray'da, ABD başkanı Joe Biden ile birlikte. 31 Mayıs 2022'de çekildi.)

BTS, albümleri ve şarkıları ile birçok rekor kırmıştır. 2018 yılında "Love Yourself: Tear" albümüyle Amerika Birleşik Devletleri'nde Billboard 200 listesine bir K-pop grubu olarak ilk kez bir numaradan giriş yaparak büyük bir başarıya imza atmışlardır. "Dynamite", "Boy with Luv", "DNA", "Fake Love" gibi şarkıları uluslararası popülerlik kazanmış ve dünya çapında hit olmuştur.

BTS, müzik dünyasındaki etkinliklerine ek olarak, 2017 yılında Birleşmiş Milletler Gençlik İnovasyon Grubu (UNICEF) ile "Love Myself" kampanyasına destek vererek gençler arasında şiddet ve zorbalığı azaltmaya yönelik çalışmalara da katkı sağlamıştır.

Kariyerleri boyunca BTS, birçok ödül ve onurlandırma almış ve bir dizi sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. Müzik endüstrisindeki etkileri ve kültürel katkıları sayesinde BTS, Güney Kore'nin küresel bir temsilcisi olarak kabul edilir ve K-pop'un dünya çapındaki popülaritesinin önemli bir simgesi olarak anılır.

BTS grubu 14 Haziran 2022' de grup aktivitelerine planlı bir ara verdiklerini duyurdu. Bu ara süresince grup üyeleri Güney Kore ordusundaki zorunlu askerlik görevlerini yerine getirecek. Grubun 2025 yılında tekrar bir araya gelmesi bekleniyor. 

Tepkin Ne?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow